Değerli Velilerimiz,

İlk ara dönemi güzel bir şekilde tamamladık. Yazılıların ardından öğrencilerimizin kafaları çok fazla yoruldu.

Bu süreçte sizler de çocuklarınızın okula temiz ve düzenli ulaşmasını sağladınız. Öğrencilerin etkinliklerine ve derslerine verdiğiniz destek ve yardımcı kaynak tedariğiniz sayesinde verimli bir ilk başlangıç dönemi yaşadı öğrencilerimiz. Göstermiş olduğunuz sabır, güven, öğretmenle birlikte özverili çalışma ve etrafınızla her zaman pozitif ilişki içinde olmanız takdire şayan.

Tatil denilince herkesin aklına boş boş yatmak ve çocuklar için oyun oynamak gelir. Bu yıl ilk defa uygulanmakta olan ara tatili, çocuklarımızın boş boş yatarak değil, birtakım etkinliklere katılarak geçirmenlerini öneriyoruz. Çünkü, bir öğrenci için, tatili tek bir aktivite ile geçirmek mümkün değildir.

Tatiller, kitap okumak, sinema-tiyatroya gitmek, müzeleri gezmek, dans-folklor faaliyetlerine katılmak, doğada yürümek ve aile ziyaretleri yapmak için mükemmel zaman dilimleridir.

Tatillerde yapılacak bu etkinlikler, çocuklarımızda, yeni nesil soruların temeli olan mantık muhakeme kabiliyetinin gelişmesini de sağlar.

Tatil kısa bir zaman dilimi olduğu için, her işte olduğu gibi bu dönemde de planlama yapılabilir. Öğrencilerimiz bu sayede belirlenen bir amaç için çalışma ve odaklanma becerisi kazanmış olacaklardır.

Çocuklarımızın sosyalleşmeleri için arkadaşlarıyla birlikte yapacakları aktiviteler ve oyunlar büyük önem taşır. Bugünlerde havaların da güzel geçmesi, arkadaşlarıyla bahçede oyun oynamak için ideal bir zaman dilimidir.

Unutulmamalıdır ki aileler çocuklarına davranışlarının sorumluluğunu almayı ne kadar iyi öğretebilirlerse çocuklarını o oranda geleceğe hazırlayabileceklerdir.

En önemli faaliyet; çocukların hayal güçlerinin geliştirilmesine yönelik yapılacak olan faaliyetlerdir.

Ayrıca, günlük olarak sene başından bugüne kadar işlenen derslerin ve mümkünse önceki sınıflara ait derslerin tekrarı da programda yer alması gerekir.

Oda temizliği ve düzeni konusunda çocuklarımıza sorumluluk yüklemek de gelişimleri açısından önem arz ediyor.

Sınav hazırlığı yapan 7,8,11 ve 12.sınıflar için hedefe ulaşana kadar tatil kavramının, aksatmadan ders çalışmak şeklinde takip edilmesi gerektiğini hatırlatmamıza gerek yok sanıyoruz.